wtorek, 10 maja 2011

Test butów ASICS TRABUCO


Poniżej test używanych przez mnie butów ASICS TRABUCO.
Więcej informacji o Asicsach Trabuco oraz testy innych butów sportowych znajdziecie na stronie etrampki
A różne buty biegowe można kupić tu


PRZEDMIOT I CHARAKTER TESTU

• Model: damskie ASICS TRABUCO

• Przebieg: ok. 170 km

• Gdzie testowane: asfalt, ścieżki w lesie i na łąkach, błoto.

• Warunki pogodowe podczas testu: temperatura: od +3 do +20 stopni C, również w deszczu.WRAŻENIA OGÓLNE

Buty są mocne i wytrzymałe. To widać na pierwszy rzut oka i czuć przy pierwszych krokach. Podeszwa jest gruba, dość sztywna i ma mocno wyprofilowany bieżnik. ASICS TRABUCO mocno trzymają się stopy dzięki wzmocnieniom w tylnej części (przy piętach). Środek ciężkości położony jest z tyłu buta, dzięki czemu stopa dobrze się wybija. To nie jest typ mięciutkich butów do lekkich przebieżek. ASICS TRABUCO bardziej nadają się do dłuższych biegów w terenie, ale także na każdej twardej powierzchni. Choć wytrzymałe i mocne są także wyjątkowo lekkie. Rozmiarówka jest standardowa.DESIGN

Wygląd butów jest dopełnieniem parametrów technicznych. ASICS TRABUCO od razu wygląda na mocne obuwie sportowe. Design jest surowy, bez zbędnych ozdób, wstawek czy odblasków. Kolory są stonowane. Oko przyciąga jednak profesjonalny styl.BUDOWA BUTA I SYSTEM SZNUROWANIA

• ASICS TRABUCO to buty o mocnej konstrukcji. Cholewka jest wzmocniona plastikowymi i skórzanymi paskami, dzięki czemu but jest sztywny, w szczególności po bokach, w tylnej części, przy kostce. Dzięki temu but trzyma się mocno stopy i nie „lata” na boki. Jest to szczególnie przydatne przy biegach na nierównym terenie. Jednak sam przód buta, łącznie z językiem jest miękki, dzięki czemu łatwo jest zginać palce.

• Podeszwa jest gruba, dość sztywna i z pewnością łatwo się nie wyciera. Bieżnik jest mocno wyprofilowany. Wypustki (kolce) bieżnika wystają nawet nieco na zewnątrz podeszwy. Daje to świetną przyczepność nie tylko na asfalcie, chodniku czy utwardzonych ścieżkach ziemnych, ale także w ciężkich warunkach terenowych – na mokrej powierzchni, błocie, korzeniach czy kamieniach.

• W dolnej części cholewki znajdują się skórzane wstawki, dzięki czemu przy biegu przez kałuże lub podczas niewielkiego deszczu, wilgoć nie dostanie się od razu do środka. Przy większym opadzie przemokną. Wierzchnia część butów zbudowana jest z podwójnej warstwy siateczki. Nie są to buty bardzo przewiewne. Raczej nie będą się sprawdzać przy bardzo dużych upałach. Ale za to nadają się do biegania przy niskich temperaturach.

• Sznurówki są płaskie i miękkie, dzięki czemu nie rozwiązują się łatwo. System wiązania butów został tak opracowany, że można je ściśle zawiązać w wybranym fragmencie.

• Na zewnętrznej części języka znajduje się niewielka kieszonka, do której można wepchnąć końcówki sznurowadeł. Dzięki temu nie latają one podczas biegu. Poza tym do kieszonki można wsunąć chip w czasie zawodów lub krokomierz.AMORTYZACJA I SPRĘŻYSTOŚĆ

Chociaż buty są dość sztywne to dobrze się odbijają od podłoża. Świetnie sprawdzająca się w terenie usztywniona, gruba podeszwa jest „zmiękczona” działaniem wkładki żelowej. Poza tym system wcięć na podeszwie jest tak przemyślany, że buty elastycznie odbijają się od powierzchni. Rowki ułożone poprzecznie umożliwiają łatwe wybijanie się z palców i ze śródstopia. Z kolei zgrubienie w tylnej części podeszwy ułatwia miękkie lądowanie na piętach.KOMFORT BIEGANIA

ASICS TRABUCO, choć nieco sztywne są bardzo wygodne. Dają poczucie bezpieczeństwa dla tych, którzy boją się krzywo stanąć na nierównej nawierzchni. Poza tym, choć wydaje się, że buty nie są bardzo przewiewne, to po kilku długich wybieganiach zachowały „znośny zapach”, co świadczy o tym, że pot musi jednak być odprowadzany na zewnątrz.


ODPORNOŚĆ NA ZUŻYCIE

Wygląda na to, że buty nie są łatwe do zdarcia. Po przebiegnięciu ok. 170 km, głównie w terenie, podeszwa nie starła się. Chociaż kilkukrotnie biegałam po błocie, po przetarciu wodą, buty wyglądają wciąż świeżo.

Ogólnie myślę, że to mocne buty dla biegaczek, które nie stronią od treningów w terenie, w po piachu a nawet w deszczu. ASICS TRABUCO nadaje się także do regularnych treningów kilka razy w tygodniu. A ja z pewnością wystartuję w nich w tegorocznym „Biegu Rzeźnika”.

2 komentarze:

  1. Testy, testy, testy... ja właśnie z etrampek dostałem buty. Za miesiąc pewnie odpowiedni tekst pojawi się u mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W przypadku obuwia sportowego bardzo istotna jest jego wytrzymałość. Przecież w trakcie treningu buty się zużywają, a by uniknąć częstych wydatków na nowe obuwie, warto kupować jedynie sprawdzone produkty. Dzięki za recenzję, co prawda trafiłam tu po długim czasie, jednak wiem już jakich butów poszukiwać.

    OdpowiedzUsuń